tisková zpráva – BMW 3 Series FLUIDUM designed by Andy Reiben

TISKOVÁ ZPRÁVA

Český výtvarník Andy Reiben vytvořil z BMW umělecké dílo

 

        Když je zajímavý nápad a nadšení, tak může vzniknout doslova umělecké dílo. Na počátku byla odvážná vize společnosti DyCom Group z Karlových Varů, autorizovaného dealera vozů BMW, vytvořit v České republice, v samotném srdci Evropy zajímavý projekt, který by spojoval dva zdánlivě velmi rozdílné světy prémiových automobilů a originálního kvalitního umění. Vznikl nápad poskytnout vybranému výtvarnému umělci zcela nový vůz BMW a nechat mu tvůrčí volnost v proměně ve zcela unikátní barevný obraz.

        K partnerské spolupráci na tomto projektu přizvali českého výtvarníka Andyho Reibena, který reprezentuje mezinárodní portfolio uměleckých děl BUYFEEL.

         Podle slov jednatele společnosti DyCom Group pana Petra Hencla byla tato volba jasně daná tím, že je zaujal velmi specifický a originální rukopis uměleckých děl Andyho Reibena, která jsou plná emocí, reakcí a dynamiky.

        Andy Reiben během několika dní proměnil  automobil BMW řady 3 v zářivé, barevné a unikátní umělecké dílo. K jeho vytvoření použil řadu specifických malířských pigmentů, které  významně využívají světlo a úhel pohledu.  Kromě iridiscentních a fluorescenčních barev použil Reiben na ploše celého auta v různých detailech zejména fotoluminiscenční barvy díky kterým auto ve tmě světélkuje a vytváří tak úplně nový a odlišný umělecký zážitek a vzhled. Je to auto, které má duši.  Má mnoho tváří a podob. Symbolizuje vášeň, touhu, rovnováhu, sílu a energii.

        Autor dal svému dílu jméno “FLUIDUM”. Název je to skutečně výstižný protože  s pojmem „fluidum“ se v literatuře často setkáváme v poměrně široké a rozmanité definici a obecně je považováno za jemnou neviditelnou látku, která je nevážitelná,  nehmotná  a vyzařuje energii. Vyjadřuje zvláštní kouzlo a charizma osobnosti nebo místa.

         „Byla to velká výzva…“ říká Andy Reiben vedle již hotového díla, které v plném lesku a záři reflektorů stojí na speciálně vytvořeném místě v showroomu BMW společnosti DyCom Group v Karlových Varech a dodává: „…je to skutečně zvláštní pocit, když stojíte jako malíř před kapotou krásného černého auta a máte udělat první tečku štetcem, který se následně roztančí po karoserii podle Vašich not a představ a promění vše v barevné zářivé dílo. Mám rád auta, rychlost a adrenalin. Chtěl jsem abstraktně vyjádřit vášeň a dynamiku, proto každá část karoserie je jiná a vypráví příběh. Na přední kapotě je zrození a krocení síly, pravý a levý bok vyjadřují rovnováhu sil, den a noc, zadní část symbolizuje vzdor a střecha klikatost a překážky na většině cest.  Trojitá linie přes celé auto značí jednak označení série původního vozu a také zatnuté drápy jakoby jste chtěli zadržet šelmu, která se snaží vysmýknout. Malba je na dotek velmi plastická, vrhá různé odlesky, mění barvy a má dvojí tvář. Ožívá na intenzivním světle stejně tak jako ve tmě. V naprosté tmě totiž barvy svítí díky fotoluminiscenčnímu pigmentu a vytváří nespoutanou světelnou iluzi…prostě Fluidum.“

         Na podobných uměleckých projektech se v minulosti podílela celá řada významných výtvarných umělců z celého světa jako například Andy Warhol, David Hockney, Jenny Holzer, Frank Stella, Jeff Koons, Robert Rauschenberg nebo Roy Lichtenstein. Automobily, které získaly zcela novou a unikátní tvář díky osobitému designu známých umělců jsou dnes respektovanými uměleckými díly.

         „Automobil proměněný Andy Reibenem v umělecké dílo je  fenomenální…“ dodává jednatel společnosti DyCom Group Petr Hencl při příležitosti slavnostního představení tohoto vozu a pokračuje: „… jsme nadšeni. V našem nově zrekonstruovaném showroomu BMW je nepřehlédnutelné. V průběhu roku nám bude ctí toto BMW s uměleckým názvem FLUIDUM představit na celé řadě společenských akcí a výstav jak v České republice, tak v zahraničí.“

        Oficiální představení automobilu Fluidum od Andyho Reibena na jaře 2013 je začátkem spolupráce, která bude nadále spojovat BMW a umění s myšlenkou, že dobré věci k sobě prostě patří.

FOTOGRAFIE: Kompletní sérii fotografií v plném rozlišení můžete stáhnout na adrese: http://andyreiben.com/download/

VIDEO: Krátký dokument celé tvorby až po slavnostní představení je dostupný zde: http://www.youtube.com/watch?v=0qJSa-tJ_kc

VÍCE INFORMACÍ + popisky k fotografiím: http://andyreiben.com/bmw-3-series-fluidum-by-andy-reiben/

KONTAKT PŘÍMO NA AUTORA:  Andy Reiben; andy.reiben@buyfeel.eu; www.andyreiben.com; mobil: +420 605 280 392